Czy słomki papierowe są lepsze dla środowiska naturalnego?

Na całym świecie wiele firm i ludzi decyduje się na papierowe słomki zamiast plastiku, wybierając je jako bardziej ekologiczną alternatywę. Szacuje się, że na całym świecie wiele miliardów plastikowych słomek jest wyrzucanych co roku.

Większość tych słomek trafia po jakimś czasie do oceanów lub zanieczyszcza plaże. Oczywiste jest, że użycie plastikowych słomek to problem, którym należy się zająć. Wiele firm wybiera papier zamiast plastiku, dlatego warto sprawdzić, czy papierowe słomki pomagają, czy szkodzą środowisku tak samo, jak plastik. Ale ważne jest również zrozumienie szerszego kontekstu, dlaczego używamy plastikowych słomek i skutków ich masowego zużycia przez ludzi i firmy. Wraz ze wzrostem produkcji plastik ma coraz większy wpływ na środowisko, a zwłaszcza na oceany na całym świecie. Słomki z tworzywa sztucznego są znaczącą częścią tego efektu.

Plastikowe słomki zostały zaprojektowane jako produkt jednorazowego użytku, którego używamy do spożywania napojów oraz wyrzucamy po jednym użyciu. Jednak plastikowe słomki nie nadają się do recyklingu i powodują znaczne ilości odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci.

Wiele plastików jednorazowego użytku zbiera się w skupiska śmieci, które tworzą się, gdy odpady są zsuwane razem przez prądy oceaniczne, jednak większość z nich gromadzi się na dnie oceanu. W ten właśnie sposób powstają mikroplastiki z plastików jednorazowego użytku, takich jak słomki czy mieszadełka do napojów z tworzyw sztucznych. Z powodu tych negatywnych skutków wiele branż na całym świecie zaczęło wprowadzać zakaz używania plastikowych słomek, szukając dla nich bardziej ekologicznej alternatywy. Lepszym dla środowiska wyborem są słomki papierowe, które są biodegradowalne i możliwe do kompostowania. To ważny pierwszy krok w kierunku drastycznego ograniczenia plastiku w środowisku naturalnym, poprzez motywowanie ludzi do angażowania się w podobne zachowania i bardziej ekologiczne codzienne wybory.