Gry i zabawy to podstawa rozwoju dzieci

Wszyscy wiemy, że dzieci muszą się bawić. Nie tylko dlatego, że jest to fajnie, zabawa pomaga im rozwijać umiejętności językowe, rozwija wyobraźnię i kreatywność, a także umiejętności rozwiązywania problemów, zdolności motoryczne i społeczne, które są niezbędnymi etapami w procesie uczenia się.

Czasami jednak zadajemy sobie pytanie, czego dokładnie się uczą rzucając piłkę lub rozmawiając z wyimaginowanymi przyjaciółmi. Gra i zabawa stanowi podstawę do nauki. Musimy tylko upewnić się, że damy im niezbędne narzędzia i zachęcać do zaangażowania się w różne rodzaje gier, których potrzebują. Zabawa to sposób, w jaki dzieci zaczynają rozumieć i przetwarzać świat, w którym żyją. Podczas gdy mniejsze dzieci bawią się z innymi, czy to z rówieśnikami, czy dorosłymi, przedszkolaki słuchają i uczą się tego, co się mówi, nawet tego nie zauważając. Podczas zabawy uczą się układać zdania, komunikować swoje pomysły i potrzeby oraz uczyć się nowych słów. Za każdym razem, gdy bawisz się z dziećmi, korzystaj z ich zabawek, aby zachęcić je do nauki ich nazw, do czego służą i jak działają.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy zadajesz pytanie, musimy dać im czas na odpowiedź i pomóc im zrozumieć cokolwiek, czego nie wiedzą. Zachęcanie do zadawania własnych pytań jest równie ważne.

Zabawa lalkami, figurkami lub misiami pozwala dzieciom odtwarzać lub naśladować rzeczywiste sytuacje, a także umożliwia im codzienne korzystanie ze słów i zdań, których się uczą. Wiele zabawek i produktów dla dzieci można znaleźć na stronie Zakupomat.net. Niezależnie od tego, czy chodzi o rysowanie, samodzielne robienie czegoś, czy zabawę w przebieranki, dzieci muszą dać upust swojej wyobraźni i kreatywności. Aby zachęcić dzieci do udziału we wspólnej zabawie, upewnij się, że zapewnisz im niezbędną przestrzeń, czas i narzędzia. Czy to w postaci kredek i papieru, kostiumów, lalek, misiów, a nawet zwykłych przedmiotów gospodarstwa domowego, takich jak garnki i patelnie, a nawet kartonowe pudełko, zdziwisz się, jak łatwe i przyjemne jest dla nich tworzenie nowych zabaw i sytuacji.

Polecamy artykuł: Dzieci rozwijają się i uczą poprzez zabawę.