Jak stosować opryski w uprawach roślin takich jak rzepak czy ziemniaki?

Rolnicy wiedzą że odpowiednie herbicydy mogą znacznie zwiększyć plony, atakują one selektywnie chwasty.

W ten sposób zwalniają ich rozrost, dzięki temu rośliny uprawne nie muszą z nimi konkurować o wodę czy słońce. Niektóre chwasty szybko kiełkują i wzrastają, hamując rozwój naszych upraw. Większość herbicydów działa poprzez zakłócanie metabolizmu roślin, przede wszystkim zaburzając rolę chloroplastów, które normalnie przekształcają dwutlenek węgla i wodę w węglowodany. Herbicydy, których działanie opiera się na tej zasadzie, nazywane są inhibitorami fotosyntezy.

Ważnymi herbicydami w tej kategorii są herbicydy o szerokim spektrum działania, stosowane przedwschodowo.

Istnieją również herbicydy, które wpływają na syntezę aminokwasów roślin i tym samym prowadzą do ich zniszczenia. Przedstawicielami tej grupy są przykładowo glifosat i glufosynat, które rośliny są absorbują głównie przez korzenie. Inna grupa herbicydów celuje w pożądane uprawy za pomocą składników aktywnych i wpływa na ich substancje wzrostu. W efekcie następuje znacznie przyspieszony wzrost plonów, co pozbawia chwasty możliwości rozprzestrzeniania się, między innymi z powodu braku składników odżywczych, czy dostępu do światła. Herbicydy powschodowe należące do grupy cykloheksadionów, hamują syntezę kwasów tłuszczowych chwastów.

W przypadku stosowania herbicydów istnieje ryzyko niekorzystnego wpływu na pożądane rośliny.

Aby temu zapobiec, stosuje się tak zwane środki zabezpieczające, które zapewniają zmniejszenie szkodliwego działania chwastobójczego na rośliny uprawne. Środki zabezpieczające mogą być stosowane do nasion, jak również do już wykiełkowanych roślin w postaci środków zabezpieczających liście. Najczęściej herbicydy stosowane są jako oprysk na chwasty rzepak lub też inne rośliny mogą być dzięki nim właściwie chronione. Trzeba naturalnie dobrać właściwe proporcje oprysków jak również czas ich wykonywania. Jest to istotne aby nie pryskać przed opadami deszczu czy też przy zbyt słonecznej pogodzie.