Na porost włosów

Nawet u zdrowego człowieka utrata włosów, w ustalonych liczebnościach, jest czymś dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem wypadania włosów bywa stres, zmęczenie, ale także choroby tarczycy chociażby. Łysienie może być skutkiem ubocznym zazywania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być umieszczone informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów bywa uzależnione od leczenia, po zakończeniu dolegliwości powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów albo witamin właściwe ich uzupełnienie powinno zakończyć problem. Zwykle anemia może mieć wpływ na kondycję włosów, zatem kontrolnie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż panie chprują na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na części czołowej czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą wpływać na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet gorączka trwająca kilka dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie wypadania włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy malowanie bardzo je osłabia. Wówczas ograniczenie tych zabiegów i właściwe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może znaczne wypadanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi dziennie około kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym okresie większe dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.

Poczytaj dalej tutaj: porost włosów mężczyzn