Najlepsza ściółka dla drobiu, jaka?

Hodowcy zwierząt wiedzą dobrze, że na zdrowie zwierząt zawsze wpływa to, w jakich warunkach przebywają. Bardzo istotne jest to, na czym zwierzęta śpią i stoją. Nie ma znaczenia czy to konie czy to będą kurczaki. Ciepło jest bardzo ważne, bo przecież mało, kto ogrzewa takie pomieszczenia w wystarczającym stopniu.

Zima może być bardzo sroga, dlatego izolacja pod podłoża ma znaczenie. Dokładnie tak samo jak grubość ściółki, którą wybieramy. Jeśli ptaki, które hodujemy wiele czasu spędzają leżąc jak chociażby kury to trzeba wybrać nieco grubszą warstwę ściółki. Wtedy ciepło ich ciała będzie w normie, przez co nie będą chorowały, ale co ważne będą też przynosiły o wiele większe dochody. Wystarczy tylko trochę zainwestować w ściółkę i już mamy z tego same pozytywne efekty.

Trzeba sprawdzić czy dana ściółka będzie się nadawała dla młodych kurczaków. Bardzo często zdarza się tak, że małe ptaki jedzą ściółkę, która będzie zanieczyszczona. Wtedy będą chorowały, a to nie jest nam potrzebne, bo oznacza dla całej hodowli spore straty.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wilgotność ściółki ma bardzo duże znaczenie. Trzeba będzie o nią zadbać poprzez podmianę ściółki, co jakiś czas, ale również poprzez wentylacje w pomieszczeniu. To bardzo ważne żeby nie było za dużo wilgoci, bo wtedy pojawiają się u ptaków choroby związane z układem oddechowym. Ptaki chorują bardzo często, ale to wynika z naszych błędów. Nie można sobie na to pozwolić i trzeba wybierać taką ściółkę, która będzie dla naszego drobiu najlepsza. Tym bardziej, że producentów, którzy dostarczą nam ściółkę czy to ze słomy czy z trocin jest naprawdę bardzo dużo. Trociny są bardzo chłonne i utrzymują bardzo dobrze temperaturę. Idealnie nadają się do ptaków, które hodujemy. Bez względu na to, jaki rodzaj ściółki kupujemy to ważne jest jej pochodzenie. Chcemy żeby była produkowana z zachowaniem bezpieczeństwa, czyli żeby była wolna od bakterii i grzybów. Tylko wtedy taka ściółka dla zwierząt może być przez nas uważana za najlepszą i najbezpieczniejszą.

Post Author: Julia